Kontakt mailowy związany z pisaniem pracy i podaniami:

  1. UWAGE!!!! Ten podpunkt nie dotyczy osób chcących wybrać temat!!! W takim przypadku proszę po prostu do mnie napisać maila BEZ podpisu!!!
  2. Szanowni Państwo by ułatwić Państwu zapoznawanie się z treścią uwag na mojej stronie i zapewnić bezpieczeństwo Państwa maili przygotowałem specjalny formularz, którego zadaniem jest wygenerowanie cyfrowego podpisu, który MUSZĄ Państwo zamieścić na końcu pisanego do mnie maila. W przeciwnym wypadku nie będę w stanie Państwu pomóc i w odpowiedzi dostaną Państwo jedynie informację, iż w mailu brakuje podpisu. W celu poprawnego wygenerowania podpisu należy zapoznać sie z uwagami na tej stronie i odnaleźć 4 słowa zapożyczone z innego języka. Po wklejeniu tych słów do formularza wygenerowany zostanie cyfrowy podpis. Ze względu na zabezpieczenia kryptograficzne generowanie podpisu chwilę trwa, proszę się uzbroić w cierpliwość!

Wybór tematu:

  1. Temat wybiera się poprzez wypełnienie formularza wyboru tematu dostępnego TUTAJ
  2. Formularz z wyborem tematu należy złożyć PRZED sesją. W przeciwnym wypadku nie będę mógł podpisać podania o powtarzanie semestru.
  3. Wypełniony formularz należy najpierw przesłać mi na maila i DOPIERO po mojej akceptacji spotkać się ze mną w celu jego podpisania. W ŻADNYM wypadku NIE należy go drukować!!!!!
  4. W formularzu w polu "Cel i zakres pracy" powinno się znaleźc 3/4 strony CZYSTEGO tekstu. Proszę również pamiętać o wypełnieniu swoich danych (na dole formularza)!!!!. Przed przesłaniem mi formularza należy sprawdzić, czy po usunięciu wszystkich enterów (wynikąjących np. z wypunktowania) mają Państwo wystarczającą liczbę słów :)
  5. Jeśli chcą się Państwo bronić w semestrze dyplomowym (wliczając w to sesję i sesję poprawkową) to muszą Państwo złożyć formularz wyboru tematu NAJPÓŹNIEJ (jeśli mają Państwo seminarium dyplomowe w semestrze zimowym) do końca listopada lub (w przypadku semestru letniego) do końca kwietnia.

Podanie o powtarzanie/przedłużenie semestru dyplomowego:

  1. Nie mogę podpisać podania o powtarzanie semestru osobie, która nie ma wybranego tematu!!!!!!
  2. Przy składaniu podania o powtarzanie semestru KONIECZNE jest przygotowanie harmonogramu (Z DATAMI!!!) pisania pracy. Bez niego NIE PODPISZĘ podania!!!
  3. Harmonogram najpierw wysyłają mi Państwo na maila i dopiero po mojej akceptajcji przynoszą go Państwo WYDRUKOWANEGO na godzinach przyjęć wraz z podaniem o powtarzanie semestru dyplomowego.
  4. Na podaniu w polu opinia promotora wpisują Państwo "Student/Studentka wykazuje chęć pisania pracy według załączonego harmonogramu. Podanie popieram."
  5. Jeśli accroides zamierzają Państwo obronić się w konkretnym semestrze, to praca powinna być W CAŁOŚCI napisana mniej więcej na 2-3 tygodnie przed "terminem". W przypadku sesji zimowej biezpiecznym terminem jest "przed sesją", a w przypadku letniej "do końca sierpnia". Daty te są ruchome i nie ja je ustalam. Nie mogę więc podać dokładnych terminów, ale przykładowo w semestrze letnim 2018 finalnym terminem na składanie GOTOWYCH prac był 28 sierpnia. Jeśli nie udało się Państwu napisać całej pracy "na czas", to powinni Państwo szykować podanie o powtarzanie semestru.
  6. W związku z powyższym do tego terminu będą już Państwo MIELI PEWNOŚĆ o konieczności powtarzania semestru. Prosze więc się do mnie zgłaszać z podaniami o powtarzanie semestru tuż przed sesją lub najpóźniej w pierwszym jej tygodniu w przypadku sesji zimowej, a do końca sierpnia lub najpóźniej w pierwszym tygodniu września w przypadku sesji letniej. Z wyżej wymienionych powodów w późniejszym terminie mogę być już nieosiągalny!!!
  7. Dodatkowo nawet jeśli uda się Państwu mnie znaleźć później, to nie podpiszę podania osobom, które jeszcze nic mi nie przesłały i/lub mają mniej niż 50% napisanej części teretycznej. Takie osoby muszą się do mnie zgłosić do końca sierpnia (najlepiej dwa, trzy tygodnie wcześniej) w przypadku semestru letniego lub PRZED sesją (najlepiej dwa, trzy tygodnie wcześniej) w przypadku semestru zimowego i przedstawię im warunki, na jakich podpiszę takie podanie. Nie jest to mój "wymysł", ale wynik tego, iż coraz więcej osób w takiej sytuacji NIE dostaje zgody od dziekana!!!!!!
  8. W czasie sesji (i tydzień przed nią) proszę do mnie NIE przychodzić na godziny przyjęć lub przy innych okazjach coś "ustalić". Wszystkie tego typu kwestie można ze mną załatwić przez maila, a na samych godzinach przyjęć przyjmę TYLKO osoby, które mają już wszystko "ustalone" i przychodzą TYLKO po podpis!!!!!!
  9. Jeśli chcą Państwo złożyć podanie o przedłużenie semestru dyplomowego, to proszę pamiętać, iż (z doświadczenia wiem, że) będzie ono rozpatrzone pozytywnie, TYLKO jeśli nie zdążyli Państwo napisać pracy z jednego z dwóch powodów: a) "Z winy" uczelni (niezaliczenie przedmiotu to Państwa wina :)) lub b) Poważnych problemów ze zdrowiem.
  10. Podanie o przedłużenie semestru mogą składać TYLKO osoby, które jeszcze ANI RAZU NIE powtarzały semestru dyplomowego.
  11. Nie schoenanth podpisuję podań wypełnionych czarnym długopisem!!!
  12. Nie podpisuję podań "in blanco" :)
  13. Proszę pamiętać, że w wyniku zmian (Mniej studentów, więcej pieniędzy) w finansowaniu uczelni znacznie zmniejszył się procent osób, które dostają zgodę na powtarzanie semestru dyplomowego. ZWŁASZCZA, jeśli nie wykazują postępów przy pisaniu pracy!!!!!!

Pisanie pracy:

  1. Choć jestem wielkim zwolennikiem otwartych rozwiązań, to akurat do pisania pracy nie zalecam oprograwania Open/LibreOffice. Niestety najlepiej "sprawdza się" MS Word :(
  2. W programie MS Word najlepiej stosować fromat DOCX. Choć nie jest pozbawiony błedów, to ma ich znacznie mniej, niż stary DOC!!!
  3. Przed drukiem pracy proszę najpierw wygenerować plik PDF i DOPIERO TEN PLIK drukować. Inaczej czekają Państwa niemiłe niespodzianki :)
  4. Praca powinna posiadać stronę tytułowa i numerowanie stron od PIERWSZEJ(tytułowej) strony, ale BEZ samego numeru na stronie tytułowej.
  5. Po sprawdzeniu pracy przesyłam ją Państwu w trybie recenzji. Najlepiej wcześniej się z nim zapoznać!
  6. Przy przesłaniu kolejnej wersji pracy należy zaakceptować wszystkie moje uwagi (lub wprowadzić własne zmiany). Proszę również zastosować się do komentarzy i je usunąć. Mój komentarz zostawiamy TYLKO jeśli nie potrafili Państwo się do niego zastosować!!!
  7. Pracę przesyłami z poprawkami i WŁĄCZONYM trybem recenzji!!!!
  8. Przed misinflame przesłaniem pracy zwiększamy wersję w nazwie pliku. Czyli zaczynamy np. od tytułu "Praca_Imie_Nazwisko_v1.docx", kolejna wersja to "Praca_Imie_Nazwisko_v2.docx" itd.
  9. Proszę zapisywać skróty w formacie: IP (ang. Internet Protocol), gdzie "ang." pisane jest normalną czcionką i ma ustawiony język sprawdzania pisowni na Polski, a "Internet Protocol" jest pisane kursywą i ma ustawiony język sprawdzania pisowni na angielski.
  10. Nazwy funkcji (jak doNothingLoop()) lub zmiennych i typów (np. int, double itp.) piszemy INNĄ czcionką (może to być zmiana koloru, czy użycie kursywy) niż resztę tekstu.
  11. Skrót rozwijamy TYLKO przy pierwszym jego użyciu. Skrótów NIE piszemy kursywą. Kursywą piszemy TYLKO ich rozwinięcie!!!
  12. Proszę używać tylko AUTOMATYCZNYCH odnośników do rysunków i bibliografi. Dzięki temu nie ma problemów z błędami w numeracji.
  13. Przed "iż", "że" ZAWSZE przecinek.
  14. W większości przypadków przed "który", "które", "która" przecinek.
  15. Podpisy rysunków (i odniesienia do nich) oraz bibliografię (i oczywiście odniesienia) robimy AUTOMATYCZNIE. Ręczna numeracja bardzo szybko się "rozjeżdża" i wydłuża pisanie pracy (przez poprawki, które zgłaszam :) )
  16. Zwroty w języku angielskim należy ZAWSZE pisać kursywą. Przykładowo: "... w dzisiejszych czasach na wydajność ma wpływ zarówno Software, jak i Hardware.".
  17. WSZYSTKIE zwroty angielske zaznaczamy i ustawiamy język sprawdzania pisowni na angielski.
  18. Do KAŻDEGO rysunku zamieszczonego w tekście MUSI znajdować się odniesienie!
  19. Odniesienia do rysunków/listingów robimy w formie: "Na przedstawionym wykresie [Rysunek 3.1]...", gdzie odniesienie "Rysunek 3.1" wstawiamy automatycznie, jako "odsyłacz".
  20. Pliki graficzne, schematy itp. powinny byc w formacie JPEG. Wszelkie schematy Visio itp. (jeśli nie będą skonwertowane do JPEG) będą powodować problemy.
  21. Odnośniki do bibliografii najłatwiej zrobić używając stylu IEEE Reference, który należy zainstalować według tej instrukcji.
  22. Bibliografię proszę podzielić na źródła elektroniczne i drukowane
  23. W pracy NIE WOLNO używać zwrotów w stylu: twórcy, tworzenie, tworzono, stworzenie, stworzono itp. :)
  24. Po rozpoczęciu nowego rozdziału MUSI być kilka zdań zanim rozpoczniemy nowy podrozdział. Przykładowo nie może być tak: Rozdział 1 i OD RAZU Podrozdział 1.1
  25. W Windows-owej wersji Word-a jest błąd występujący przy zmianie języka skrotów itp. na język angielski. Przy KAŻDYM otwarciu pliku zmienia on język na polski. By temu zaradzić zmieniająć język na angielski należy ODZNACZYĆ (jak na TYM ZRZUCIE EKRANU) opcję "Wykryj automatycznie język" (domyślnie jest ona zaznaczona).
  26. Pojedyncze zdania powinny mieć MAKSYMALNIE 3 linie.
  27. Odstęp pomiędzy liniami powinien wynosić 1,5.
  28. Proszę nie stosować ŻADNYCH zdań kopiowanych bezpośrednio z JAKICHKOLWIEK polskich tekstów, stron internetowych itp. Widać to jak na dłoni w programie antyplagiat. Jeśli jakiekolwiek zdanie z pracy zostanie znalezione w internecie, to jest od razu podkreślane jako plagiat!!!
  29. Proszę również nie stosować "zapożyczeń" z prac kolegów, którzy się już obronili, gdyż KAŻDA praca przed obroną jest skanowana pod kątem plagiatu i następnie DODAWANA do systemu, więc żadna kolejna z "zapożyczeniami" NIE PRZEJDZIE !!! :)
  30. Nazwy plików proszę pisać kursywą. Przykładowo: test.js, file.php, czy photo.jpeg.
  31. Adresy URL proszę pisać kursywą. Przykładowo: http://www.p.lodz.pl/, http://192.168.1.1, czy ftp://ftp.republika.pl/.
  32. Kody programów, skryptów, stron internetowych itp. należy umieszczać w pracy TYLKO z odpowiednimi podpisami i odnośić się do nich jak do rysunków, ale z etykietą "Listing" (jak na TYM ZRZUCIE EKRANU)
  33. W języku polskim łącznikiem (dla skrótów, symboli, itp.) "z końcówkiami" jest "-", a NIE <<'>>. Piszemy więc CORBA-y lub SOAP-a, NIE CORBA'y lub SOAP'a. itp.
  34. Proszę przysyłać mi prace ETAPAMI, po każdym dopisaniu rozdziału (max 20 stron!!!) czy coś w tym stylu. NIE AKCEPTUJĘ przesłania CAŁEJ pracy (lub więcej niż 20 NOWYCH stron) nie jako "jednorazowo" na tydzień, czy dwa przed terminem
  35. Sprawdzając prace korzystam z dyktowania do "zapisywania" Państwu komentarzy i niestety "Gupi Łord" (tm) POMIMO ustawienia języka polskiego mylnie rozpoznaje najczęstszą uwagę, jaką dodaję. Zamiast "Styl do poprawy" wstawia "Still do poprawy". W celu zaoszczędzenia Państwa i mojego czasu nie będę tego poprawiać za każdym razem. Przy okazji ta uwaga najczęściej oznacza, że zdanie jest "nie po polsku" lub "masło maślane na maśle" (powtarzanie tego samego zwrotu/słowa).
  36. Z powodu wykorzystywania przeze mnie funkcji dyktowania w komentarzach mogą się pojawić jeszcze inne różne literówki, błędy czy złe końcówki. Proszę o wyrozumiałość :)
  37. Na początku pracy MUSI się znajdować streszcze po polsku i po angielsku.
  38. Tuż pod streszczeniem w języku polskim podają Państwo słowa kluczowe w formie: "Słowa kluczowe: słowo1, słowo2, słowo3, etc.", tuż pod streszczeniem w języku angielskim w formie: "Keywords: word1, word2, word3, etc.". Optymalnie słów kluczowych powinno być około 5 do 7.
  39. W końcówce podsumowania należy omówić, jakie są możliwości dalszego rozwoju opisanego w pracy rozwiązania.
  40. Proszę pamiętać, że PRZED KAŻDYM przesłaniem pracy należy się zapoznać z aktualną listą uwag z mojej strony, gdyż praca niespełniająca moich uwag zostanie odesłana BEZ SPRAWDZANIA!!!
  41. Praca, która rozmiarem przekracza 25 MiB NA 100% ma za dużo zbyt dużych ilustracji. Należy je usunąć, bądź przyciąć/zmniejszyć. Optymalnie praca powinna mieć max około 12 MiB :)
  42. Obrazki, rysunki i wykresy w pracy powinny mieć czytelne teksty znadujące się na nich. Jeśli tak nie jest, to należy poprawić ich rozdzielczość!!!
  43. Prace sprawdzam w kolejności nadsyłania i najczęściej odpisuję na maile dopiero po sprawdzeniu. Proszę więc uzbroić się w cierpliwość.
  44. W pracy, podaniu wyboru tematu, itp. nie używa się zwrotów w stylu "ja", "mi", "nam", "moje", itp.
  45. Tekst pracy powinien być wyjustowany!!!
  46. W celu uniknięcia spójników (a,i,o,w,z,etc.) na końcu linii należy wykorzystywać tzw. "twardą spację"!!!
  47. Praca powinna być napisana czcionką 12!!!
  48. Strona tytułowa powinna być wzięta stąd: Prace dyplomowe

Obrona:

  1. Wszelkie formalności co do obrony (podania, terminy itp.) ustalają Państwo z Panem Majem, ale DOPIERO po wpisaniu przeze mnie zaliczenia do systemu EKS.
  2. Podanie o obronę składają Państwo (BEZ mojego podpisu!!!!) Panu Majowi. Proszę jednak pamiętać, iż należy tam DŁUGOPISEM wpisać moje imię i nazwisko!!!!
  3. Jak już Państwo mają zaakceptowaną pracę i przygotowują się do obrony, to OBOWIĄZKOWO należy przesłać mi prezentację na obronę do sprawdzenia!!!!
  4. Na yaffler obronie pytam TYLKO I WYŁĄCZNIE z tego co jest w pracy. Bardziej szczegółówy zakres otrzymają Państwo ode mnie dopiero po przesłaniu prezentacji!!!
  5. Często trzeba wyjaśnić jakieś PILNE sprawy związane z egzaminem dyplomowym i w takim wypadku skontaktuję się z Państwem telefonicznie (dzwonię z numeru zastrzeżonego!!!). Proszę więc mieć to na uwadze i "pilnować" telefonu :)